Zpět

Už se nám to blíží

Přidal: Přidáno: 27.08.2013 16:04:16 Počet shlédnutí: 5679

27 Srpen 2013

Podzim, zima-v hamace je príma.

Už se nám to blíží

Tak už se nám blíží další roční období, mili Dobrodruzi.

Ve vzduchu jsou cítit podzimní deště a mlhavá rána a já se těším na ranní probuzení v lese. Pěkně v hamace, teplém spacáku... Jen se natáhu dolů a začnu vařit teplý čaj.

Ještě nás určitě čeká babí léto ale rána už budou chladná a je dobré se na ně připravit.

Rád bych všem zálesákům a cestovatelům připomněl, že hamaka je ideální spací bivak i do podzimu a zimy. Mokré listí v lese, chlad od země a později metry sněhu...

Nad tím vším se dá s nadhledem vznášet v hamace, v ideálním případě ještě nad Vámi plachta. Žádný těžký stan nebo zapařený jedno-plášťák.

K tomu jen připomenutí, abyste určitě nezapomněli na teplou spodní izolaci. Do hamaky ji volíme stejnou, jako při spaní na zemi.

Na podzim ještě postačí nějaká normální karimatka, v krutých mrazech použijeme pořádnou zimní karimatku.

Výborně funguje i obalení hamaky zvenku lehkým spacákem.. Tím se zaizolují i boky hamaky. Podobně dobře pro tento účel funguje i alumatka, buď zvenku připevněná nebo vložená do boků hamaky, mezi její dvojitou vrstvu, kam se i klasicky vkládá karimatka.

Jde o to, že boků hamaky se dotýkáme lokty nebo třeba jedním kolenem a to je jakýsi knot, kterým do těla může pronikat chlad zvenku. Já sám jsem bez boční izolace spal v asi -15 stupních C a právě např. v loktech jsem cítil lehce chlad. Nebyl to žádný problém, celkově mi bylo teplo a spíše jsem se až do brzkého rána rozepínal ale s tou boční izolací by to bylo lepší. Třeba velká alumatka váží asi jen 150g. To se dá lehce přibalit.

 

K tomu všemu bych rád vysvětlil, jak funguje tepelná izolace.

V zásadě to pochopí každý, kdo si v létě lehne do hamaky bez karimatky. Řekněme, že venku je teplota akorát tak na tičko. Jakmile si v triku lehneme do hamaky, za chvíli ucítíme lehký chlad na zádech. Je to z toho důvodu, že když jsme na sobě měli triko, tak to triko nebylo přímo na těle ale mezi ním a tělem byla malá vzduchová kapsa, oddělená právě trikem, která si udržovala-zahřívána tělem svou teplotu. Jakmile jsme si v triku lehli do hamaky, triko se přimáčkne na tělo, zmizí vzduchová-izolační kapsa a tělo nemá co izolovat.

Tedy, neizoluje látka, npříklad bavlněné triko ale vzduchový prostor mezi jednotlivými vrstvami. Tedy triko-tělo, triko-mikina-tělo. Ve druhém případě jsou dvě vrstvy teplejší ne proto, že jsou dvě ale proto, že jsou mezi nimi dvě vzduchové kapsy(mezi trikem, mikinou a tělem.

Na stejném principu fungují i izolační materiály. Například pěnová karimatka je pěnová proto, že v pěně je obrovské množství vzduchových-uzavřených bublinek, které fungují stejně jako ony vrstvy oblečení a tedy uzavřené vzduchové bubliny izolují-udržují si vlastní teplotu. Čím víc je zmáčkneme, tím méně vzduchu v nich zůstane a tím méně izolují.

To znamená, pokud si v zimě v hamace lehneme na načechraný spacák, tím z něj vytlačíme vzduch, který izoluje a stane se z něj jen spací podložka s minimální schopností izolovat. Proto, i když máte teplý spacák, je nezbytné mít v zimě teplou karimatku.

Už se těším na barevný podzim!

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
 

Přihlášení