Jak na zateplení hamaky? 1. díl- KARIMATKY
Přidáno 06.12.2022 11:32:54 Počet shlédnutí 1038
V tomto článku si povíme, jaké jsou vhodné způsoby zateplení hamaky, tak, aby pobyt v ní byl příjemný v jakémkoliv ročním období.
Milí Dobrodruzi
Zimní období napovída, že je přeci jen vhodnější čas, zabývat se tématem zateplení hamaky. Přestože toto je téma, které je u hamaky, stejně jako kterého koliv jiného způsobu "ležení"v přírodě, důležité celoročně.
V první řadě si vysvětlíme, že někdy stále omílaný mýtus, že v hamace "táhne zima odspodu" je nesmyslem.
Popravdě, nikdy jsem nepochopil logiku tohoto mýtu. Spíš se jedná prostě o hloupost.
Zkrátka, "někdo" z nějakého důvodu předpokládal, že když si lehnu do hamaky, tak bylo snad někde řečeno, že hamaka, protože je asi pohodlná-oproti "tvrdé" zemi, tak nepotřebuji mít pod sebou karimatku-například pro pohodlí a pak byl asi překvapený, že mu je bez karimatky v hamace zima odspodu. Avšak, nemínil se vzdát představy, že do hamaky karimatu nepotřebuje a tak patrně došlo ke vzniku mýtu, že v hamace musí být nutně zima odspodu.
Jinak si to já neumím představit.
Nicméně je zde úplně ignorován fakt, že nikde na vratech kostela nevisí, omaskáčovaným zálesákem-legendou, švabachem psaný kánon, že do hamaky si nemáme brát karimatku nebo jiné zateplení a nemáme použit selský rozum, abychom chlad odspodu vyřešili.
Věc se mám totiž zcela jednoduše. Lehli byste si v lese na holou zemi jen ve spacáku? Asi ne. proč však někdo předpokládá, že to samé bych si měl provést v hamace?
Opravdu nevím.
Jestliže si lehneme do hamaky ve spacím pytli a ležíme dejme tomu na zádech, tak na břiše na spací pytel nic netlačí, ten si zachová svoji načechranost-loft, který je pro tepelnou izolaci zásadní (tepelně izolují vzduchové buńky, které by svým stlačením ztratily tyto vzduchové mikro-kapsy) a tudy tedy tělesné teplo-které právě jediné vyhřívá prostor uvnitř spacáku-neuniká a je Vám zde teplo.
Oproti tomu zády spací pytel stlačujete, ten ztratí loft a takto stlačená izolace jen velmi špatně zabraňuje úniku tělesného tepla těmito sltačenými místy a jedná se v to tomto případě o velikou plochu.
Jistě mi dáte zapravdu, že stejná situace nastává při kterémkoliv jiném použití spacího pytle a vždy tedy musíme hledat nějakou formu přídavné izolace pod tělo.
Takovouto izolací je obvykle vhodná karimatka anebo v případě hamaky ideálně vnější zateplení-Underblanket.
Věnujme se nyní karimatce. Tu zvolíme dle jejích izolačních schopností pro předpokládané venkovní teploty, podobně, jako třeba kdybychom chtěli ležet na zemi.
Karimatka pěnová má výhodu v tom, že snese i značná poškození a stále nějak izoluje. Je i levnější ale zase těžší a objemnější. Pokud je určena do opravdu velmi nízkých teplot, její objem a hmotnost může být značný. Toto se dá eliminovat "kanálkovou"karimatkou, která má na povrchu různé hluboké póry anebo hluboké drážky, které umožňují je zaplnit výplní spacího pytle a tedy spací pytel takto karimatce pomáhá při její práci. Karimatka tak může být lehčí a prostě není to "nic proti ničemu". Tyto karimatky zase bývají o něco dražší ale také jsou lehčí. Opět však mívají značný sbalený objem. Obecnou nevýhodou pěnových nebo EVA karimatek je to, že se jedná prostě o poměrně tvrdé spaní, jen lehce změkčené nízkou vrstvou oné izolační hmoty.
Karimatka samonafukovací oproti tomu nabízí poměrně značný komfort co do pohodlného ležení, izoluje Velmi dobře, má menší sbalený objem, v nízkých teplotách je vhodné ji dofukovat opravdu ideálně okolním, chladným vzduchem-aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkého-teplého vzduchu z úst na led uvnitř a tím snížení izolační schopnosti, tedy uvedení do připraveného stavu zabere pár minut, než se karimatka sama dofoukne-ale to obvykle není problém, jelikož mezitím můžeme dělat něco jiného na přípravě bivaku. Při například propíchnutí, karimatka ztratí část izolační schopnosti ale stále si nějakou, poměrně vzhledem k nepříjemné situaci uspokojivou, díky nějaké tuhé formě izolace uvnitř karimatky, zachová. Například Naše samonafukovací karimatky DD Hammocks mají uvnitř opravdu poměrně hustou pěnovou výplň-viděl jsem to, rozřízl jsem jednu.
Karimatky nafukovací jsou skvělé především pro svou extremně nízkou váhu. Na druhou stranu je opět v tuhých mrazech vhodné je nafukovat nějakým mini kompresorem-okolním chladným vzduchem a při propíchnutí v podstatě zcela ztratí izolační schopnost. Přesto jsou vyhledávané právě pro svou velmi nízkou hmotnost a sbalený objem, který mnohým stojí zato, si její nevýhody "ohlídat" a po většinu času právě těžit z jeich výhod. Minimální nesená hmotnost a objem, veliké pohodlí.
V hamace lze běžnou karimatku normálně použít, jen je třeba vzít na vědomí něktetá specifika.
Karimatka, kzerá nemá pro hamaku specifický tvar, může třeba v koncích hamaky z ní vylézat. To nebývá nejaký těžký problém ale může to být otravné a je dobré o tom vědět.
Proro se vyrábí speciální karimatky do hamaky, které svým tvarem kopírují tvar hamaky a dobře v ní tedy drží svou pozici.
Karimatku použijeme o takových izolačních schopnostech, které bysme věžně vybrali pro předpokládaném venkovní teploty.
Naše karimatky DD Hammocks jsou všechny připravené i pro nejnižší venkovní teploty a lze je tedy použít ve všech ročních obdobích.
Pokračování o dalších formách zateplení hamaky přijde brzy.
Přeji Vám, milí Dobrodruzi, krásné zimní zážitky.
Pavel
Nový komentář