Jak ležet v hamace? Podélně anebo diagonálně?
Přidáno 03.12.2022 17:55:54 Počet shlédnutí 819
V tomto článku si hlouběji rozebereme, jaké jsou různé způsoby ležení v hamace a jaké výhody a nevýhody přináší.
Milí Dobrodruzi
V tomto článku se s Vámi podělím o svůj pohled na věc, v záležitosti různých způsobů, jakými se leží v hamace.
Samozřejmě nelze zapomenout, že v hamace se také velmi pohodlně sedí. Není nutné v ní proležet třeba celý den, slouží skvěle i jako velmi pohodlný gauč ale přeci jen, vhodná poloha těla v hamce, během douhé noci je právě to, co táborníky především zajímá.
To, že se Vámi chci podělit o Své zkušennosti je dáno tím, že jsem dlouholetým, výhradním dovozcem-dovolím si říci-velmi populární značky mimo jiné právě turistických hamak a mezi služby, které poskytuji, krom samotného zboží, patří dlouhodobě i poradenství, které je založené jednak na vlastních zkušennostech s bivakováním-které však, povím to rovnou, nejsou mnohdy zdaleka srovnatelné s některými Našimi zákazníky (protože já prostě musím pracovat, abyste Vy mohli bivakovat v Našem vybavení) ale právě z dlouholetých rozhovorů s Našimi, mnohdy velmi zkušennými zákazníky čerpám poznatky pro konzultace s Vámi a z tohoto titulu si tedy dovolím, podělit se s Vámi o některé Své názory a pomoci se zorientovat v informacích, které přicházejí z různých stran.
V první řadě si tedy hned povíme, která je tedy ta nejlepší poloha těla, při ležení v hamace.
Je to, světe div se, ta poloha, která vyhovuje právě Vám.
A první moje doporučení zní, nenechte se nikým přesvědčovat o tom, že správně se má ležet v hamace tak anebo jinak.
Jestliže se Vám prostě v hamace skvěle spí s hlavou v lavoru vody, tak ano, je to důvod k návštěvě lékaře, ale jestlii Vám to vyhovuje, ať se každý třeba staví na hlavu ale ležte si tak.
No a teď.
V zásadě jsou formy ležení v hamace a přímo s tím spojené zavěšení hamaky, dvě.
První, že si prostě do hamaky lehnete tak, jak k ní přijdete, lehnete si do ní podélně, jak napovídá její tvar.
V tomto případě je hamaka prázdná spíše lehce napnutá, nezavěšuje se s nějakým větším a spíše ani ne menším průvěsem.
Výhody této polohy jsou tyto. Vyhovuje drtivé většině lidí, hamaka se Vám v této poloze, třeba při ležení na boku, přizpůsobí (ležívám v této poloze na boku pravidelně a často se k ránu probouzím i na břiše).
Ulehnutí je věcí snadnou, není třeba se v hamace nějak rovnat. Velmi zjednosušuje použití karimatky pod sebou, která v této poloze dobře drží na svém místě. Právě tato věc je velmi důležitá, protože spodní zateplení je věc v hamce naprosto nutná, stejně jako je naprosto nutná při ležení na zemi. Také byste si v lese nelehli na holou zem jen ve spacáku. Celkově použití veškrého vybavení k hamace je v této poloze jednodušší, jelikož hamaka a tělo jsou takto zkrátka v symetrii a přídavné vybavení bude vůči hamace tudíž taktéž.
Nevýhody této polohy jsem při nejlepší vůli, na základě vlastního, mnohého spaní v této poloze, nenalezl a argumety, předkládané odpůrci této formy jsou povahy "dojmů"což je samozřemě věc podstatná, pokud jde o ležení ale zároveň neměřitelná a já osobně jsem tyto dojmy při Svém bivakování neshledal. Přesto se s nimi seznámíme níže.
Druhý způspob polohy těla v hamace je diagonální, tedy našikmo, vyoseně vůči závěsným bodům hamaky.
V tomto případě je třeba mít v hamace mnohem více místa, abyste se v ní mohli vyoseně natáhnout hlava / chodidla.
Z tohoto důvodu bývají pro tento účel ležení hamaky mnohdy o něco rozměrově větší, tedy o něco těžší a zavěšují se s větším peůvěsem, dá se říci, až velkým průvěsem, mnohdy se hovoří o 30. stupních. A to proto, aby tento průvěs dával větší možnost hamace se roztáhnout, abyste se v ní mohli "vyosit".
Důvod, proč toto provádět zastánci této metody vidí v tom, že klasické ležení podélně neshledávají dostatečně pohodlné, mají pocit, že při podélném ležení v hamace dochází k přílišnému prověšení hamaky a tedy nepříjemně nepřirozenému prohnutí těla v hamace, ketré dle jejich názoru neumožňuje ležet v hamace na boku nebo na břiše a právě ono velké prověšení a vyosení se v hamace shledávají jako způsob, jak pod sebou ložnou plochu správně narovnat a získat platformu pro ležení v polohách, které jim takto budou pohodlnější.
Teoretické výhody této polohy jsem zmínil, zmíním tedy i dle mého názoru její nevýhody.
První je prosté uložení těla v hamace. Obecně je složitější tuto polohu v hamace zaujmout a udržet, než u polohy podélné, kdy Vás hamaka do této polohy prostě sama navede.
Další potíží je fixace karimatky v této poloze. Je takřka nemožná. Jediná ale zároveň velmi dobře fungující možnost je, vnější zateplení hamaky, tzv. Underblanket, který v Naší nabídce také naleznete, kdy zároveń tato forma zateplení je formou pro hamaku ideání, jelikož zatepluje celý plášť hamaky, tedy i boky a je především upevněna na hamce z vnějšku, takže posouvání a poloha těla v hamce nemá na její pozici na hamace vliv a drží na svém místě stále.
Na druhou stranu, Underblanket má i jednu nevýhodu a tou je jeho nepoužitelnost na zemi. To může být pro mnohé slabinou tohoto zateplení, protože klasická karimatka, která v podélné poloze těla slouží v hamce dobře (spal jsem na karimatce v hamace i v -15 st. C), Vám stejně dobře poslouží i na zemi, pokud je nutné spát třeba přímo pod bivakovací plachtou nebo prostě jen pod širákem. Prostě jedná se o univerzální zateplení.
Umím si však přesto představit, že především při zimním bivakování, bych si zvolil hamaku a Underblanket a tím pádem bych tedy mohl spát v hamace diagonálně-vyoseně. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že klasicky, podélně se mi spí skvěle, nemám prostě k tomuto způsobu spaní žádný důvod.
A nyní jsem záměrně použil v posledním odstavci slovo "klasicky", které jsem přiřadil k podélnému spaní v hamace.
Mnohdy se Nás totiž různí "osvětáři", snaží přesvědčit o tom, že původní a tedy správný způsob spaní-ležení v hamace, je právě ten vyosený.
Není tomu tak vůbec.
Pokud budeme předpokládat, že dnešní době je důvodem ke spaní v hamace především rekreace, tedy relax, cestování, vcelku tedy se jedná o výběrový, dobrovolně zvolený způsob spaní, nad kterým můžene různě "špekulovat" a laborovat, jelikož se jedná veskrze o zábavu, tak jistě jsme se k této formě spaní dostali cestou z minulosti, kdy samozřejmě tato forma spaní je praktikována od pradávna a zase tak dobrovolnou a volno-časovou aktivitou prvoplánově nebyla.
Stačí si zadat do Googlu-galerie-heslo, třeba v Angličtině, ve smyslu "spaní v hamace", ještě lépe něco ve smyslu "historické obrázky spaní v hamace a naprosto vždy na Nás vyskočí galerie fotek anebo ještě historičtějších maleb, kde všude se v hamakách leží podélně.
Mé vlastní objevy: shlédnutý černobílý Japonský film z vojenské pilotní školy během 2. s. války-kadeti školy spali v krásných, bytelných hamakách, podélně, v ose.
Historická malba z prostředí podpalubí Anglické válečné plachetnice-námořník leží v hamace podélně.
Americký voják ve Vietnamu, leží v síťové hamace podélně.
To bylo jen namátkou.
Abych byl objektivní, nelze samozřejmě přehlédnout existenci několika excentrických, Jihoamerických kmenů, kzteré se na historických malbách vyobrazily ležící v hamace šikmo a dodnes, snad z úcty k předkům, tento podivný zvyk praktikují.
A praktikovaly i jiné zvyky...
Na druhou stranu nelze zase zavírat oči nad skutečností, že tyto-slavné-civilizace byly v základu zlikvidovány třemi desítkami Evropských ozbrojenců...
...jež dopluly k Americkým břehům spící v hamakách, jak jinak, opět centricky, podélně a tedy se zdá argumentace již završená.
Dá se tedy říci, že všichni tito lidé, z různých koutů světa, často kulturně zcela odlišných, měli vážné důvody k tomu, aby z té formy spánku, jež jim byla k dispozici, vytěžili maximum. Byli na ní doslova životně závislí. A zvolili formu spaní, v drtivé většině, v hamace podélně.
Znovu, stejně jako na začátku, Vám tedy doporučuji, zvolte si tu formu spánku v hamace která vyhovuje právě Vám a nenechte se přesvědčovat, že se Vám leží blbě. Tak jako Vy, ať tak nebo onak, ležívali i miliony lidí před Vámi, "protože viděli, že je to dobré" :)
Přeji Vám krásné dny
Pavel
Nový komentář